T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Çay Makası Ekmek Kapısı Projesi”

Yayın Tarihi : 20.7.2020

Pandemi sürecine bağlı olarak bölgemizin önemli gelir kaynaklarından olan çayın hasadında oluşabilecek işgücü açığının yerli kaynaklar içerisinden karşılanmasına yönelik Valiliğimiz koordinesinde planlanan proje " Çay Makası Ekmek Kapısı Projesi" gerçekleştirildi.

Proje öncesinde Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ve Borçka Kaymakamlıkları, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, Çaykur'a bağlı Fabrika Müdürlükleri ve Ziraat Odalarının katılımı ile değerlendirme toplantıları düzenledi. Düzenlenen toplantılar sonucunda;

Pandemi dönemine bağlı olarak çay hasadında oluşabilecek işgücü açığının yerli kaynaklar içerisinden karşılanmasının ve bunun içinde Kaymakamlıklar vasıtasıyla ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından düzenli destek alan dar gelirli vatandaşlar başta olmak üzere, geçmiş dönemde devletin çeşitli birimlerine müracaat ederek iş talebinde bulunanlarla irtibata geçilmiş, çay-fındık hasat dönemlerinde yevmiyeli olarak çalışmak isteyen vatandaşlardan bir çalışma listesi oluşturularak, bu listedeki kişiler İlçe İş-Kur birimi koordinasyonunda işçi talebinde bulunan üreticilerle görüşerek eğitim verilmiştir.

Projenin teşvik edilmesi ve kolaylaştırılması amacıyla çalışanlara elektrikli çay hasat makinası, çay makası, tulum, çizme, yağmurluk gibi alet-ekipman ve malzeme desteğinde bulundu.

Yapılan hasat çalışmalarını yerinde inceleyen Sayın Valimiz Yılmaz Doruk, "Bilindiği üzere çay, bölge insanımızın toprağını da hayatını da kıymetlendiren önemli bir gelir kaynağı. Bu yüzden bu ekonomik değerin Pandemi sürecinden en az şekilde etkilenerek ekonomimize kazandırılması hepimizin önceliğidir. Başta kaymakamlıklarımız olmak üzere valiliğimiz koordinasyonunda hareket eden ilgili kurumlar buna yönelik toplantılar gerçekleştirdiler. Yapılan bu toplantılar sonucunda burada ihtiyaç duyulacak işgücünün yerli kaynaklarımızdan karşılanabileceği görüşü hâsıl olmuştur. Bizlerde devlet olarak yerli iş gücünü desteklemek adına gerekli adımları attık. Bu kapsamda vatandaşlarımıza çay toplamadaki iş gücünü kolaylaştıracak çeşitli ekipman desteklerinde bulunduk. Böylece burada oluşacak yerli kazancın ülkemiz içinde kalmasını ve kendi vatandaşımızın bundan ek gelir sağlamasını amaçladık Bu kapsamda oluşturduğumuz projeyle birlikte üreticilerimize toplamda 75 bin tl lik ekipman desteğinde bulunduk. Bu teşvikimizle birlikte projeden faydalananların elde ettiği ek gelir yaklaşık 1 milyon 500 bin tl oldu. Bu tarz oluşumların daha da arttırılması amacıyla desteklerimizin her daim süreceğinin altını çizmek istiyorum. Siz üreticilerimize bereketli kazançlar diliyorum."