T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRÜMÜZ KURBAN PAZARINI ZİYARET ETTİ

Yayın Tarihi : 22.7.2020

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban pazarını ziyaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, kurbanlık satıcıları ve vatandaşlarla sohbet etti. Pazara kurbanlık hayvan getiren vatandaşların, sorunlarını ve önerilerini dinleyen İl Müdürü Dursun Okur, kurbanlık hayvanların ilgili evraklarının kontrol edilmesi ile veteriner hekimler tarafından salgın ve bulaşıcı hastalık yönünden muayenelerinin yapılmasına eşlik etti.

İl Müdür Yardımcısı Alaeddin Zeren ve Borçka İlçe Tarım ve Orman Müdürü M. Fatih Ceneviz'inde de eşlik ettiği ziyarette incelemelerde bulunan Dursun Okur yapmış olduğu açıklamada; "Artvin'de kurbanlık sıkıntısı olmadığını söyledi. Covid-19 salgını tedbirleri ve Valiliğin Kurban Komisyon Kararı kapsamında Hayvan pazarlarına giren vatandaşların ateşlerinin ölçülmesi, maske kullanımının sağlanması, el dezenfektan uygulamalarının yapılması ayrıca pazara alınacak hayvan gruplarının belirli sayıda olması ve padoklara göre belirlenen kapasite kullanımının yapılması gibi konularında uyarılarda bulundu.

Ayrıca; Kurbanlıklarla ile ilgili hatırlatmalarda bulunan İl Müdürü Okur, kurban edilecek hayvanın dini kriterlere uygun olması, sağlıklı olması, damızlık özelliği taşıyan dişi hayvanların alınmaması, dişi hayvan alınırken damızlık özelliklerini yitirdiklerine dair resmi veteriner hekim raporunun muhakkak sorgulanması gerektiğini, hayvanların kulaklarında küpelerinin bulunması, il içinden gelen büyükbaş hayvanlar için pasaportları, küçükbaş hayvanlar için ise nakil belgelerinin il dışından geliyorsa veteriner sağlık raporlarının yanında olması gerektiğini hatırlattı.

HAYSAG UYGULAMASIYLA KURBANLIĞINIZIN DURUMUNU ÖĞRENİN

Dursun Okur kurbanlık hayvanlarının tür, ırk, cinsiyet ve yaşını https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya "HaySag-Hayvan Sağlığı & Refahı " isimli mobil uygulamayı cep telefonlarına indirerek küpe numarası ile sorgulanabileceğini söyledi.