T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAL HASADI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 23.7.2020

Murgul İlçesinin Kabaca köyünde Artvin İli Arı Yetiştiricileri Birliğine ait Ana Arı üretim tesisinde bal hasat programı düzenlendi. Düzenlenen programa Sayın Valimiz Yılmaz Doruk, Murgul Kaymakamı Mustafa Uğur ÖZERDEN, İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun OKUR, İlçe Belediye Başkanı Hasan ÇAVUŞ, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Artvin İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Borçka ve Murgul Ziraat Odası Başkanı ve arı üreticileri katıldı.

        Etkinlikte konuşan Sayın Valimiz Yılmaz Doruk, kentin zengin bitki örtüsü ve flora çeşitliliği ile arıcılığa son derece müsait bir coğrafya olduğunu belirterek, "Artvin arıcılık noktasında Türkiye'de önemli bir yere sahip. Bal üretimi ve arıcılık noktasında ön sıralarda yer almaktayız. Bu manada çok şanlı bir İl olduğumuzu söylemek isterim. Arı üretiminde ilk sıralardaysak da bal üretiminde istediğimiz noktaya gelmiş değiliz. Markalaşma ve tesisleşme noktasında önemli eksiklerimiz var. Arıcılıkta bir noktaya gelmek istiyorsak, saf Kafkas arı ırkımızı korumalıyız. Bunu yapamazsak ayrıcalığımızı, avantajımızı kaybetmiş oluruz. Özel nitelikli balımızı, arımızı koruyamayıp fabrikasyona dönüştürmemeliyiz. Çünkü fabrikasyon üretim her yerde yapılıyor. Bu konuda hiç kimseye tolerans gösteremeyiz. Balımızı, arımızı koruyamazsak bu alandan çekilelim" dedi.

        Artvin'de en önemli sektörün arıcılık olduğunu kaydeden Sayın Valimiz Yılmaz Doruk, ''Artvin'in yer altında kıymetli madenleri, yer üstünde kıymetli çiçekleri var. Hem yer altındaki hem de yer üstündeki değerleri en güzel şekilde doğayı bozmadan, koruyarak insanımızın refahını, eğitimini, sağlığını göz önünde bulundurarak değerlendirmek zorundayız.'' şeklinde konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun OKUR ise yapmış olduğu konuşmasında; Artvin'de 2 bin 727 çeşit bitki türünün arıcılık için son derece elverişli bir ortam oluşturduğunu dile getirerek, "Kafkas arısı dünyada bilinen ve ekonomik değere sahip dört arı ırkından bir tanesidir. Artvin'de de kayıtlı bin 345 işletmede bulunan 118 bin 58 kovan varlığı ve bin 73 ton bal üretimi ile ülkemizde 16. sıradayız. Artvin'de kayıtlı ve ruhsatlı 18 ana arı işletmesinde ana arı üretimi yapılmaktadır. Bu alanda ülkemiz de birinci sırada olup, 2019 yılında 20 bin 700 adet ana arı üretilmiştir." ifadelerini kullandı.

        Programda yapılan protokol konuşmaların ardından kovanlardan bal çıkartılarak, çıkartılan ballar bal sağma makinesinden geçirilip ilk bal sağımı gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Bal Hasadının İlimiz ve Ülkemize hayırlı olmasını dileriz.