T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ARICILIK PROJELERİ YERİNDE ZİYARET EDİLDİ

Yayın Tarihi : 27.7.2020

​Yusufeli İlçemizde İl Müdürlüğümüz ve Yusufeli Bal Üreticileri Birliği ile beraber hayata geçirdiğimiz Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen "Bal Dolum" ile Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı Tesisi Makine ve Ekipman Alımı Projesi tarafından finanse edilen Yusufeli İlçesinde yerinde ziyaret "Damızlık ana Arı Üretim Projesi" edilmiştir.

İl Müdürü Yardımcısı Alaeddin ZEREN,  Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail KAYA ve Proje Yürütücüsü Veteriner Hekim Taner ELDEMİR ile Ziraat Mühendisi Fatma DOĞAN'ın gerçekleştirdiği ziyaretle;  2019 yılında alınan arıların ve kovanların durumu ile projenin mevcut durumu ve bundan sonraki süreci hakkında birlik başkanı Recep YER'den bilgi alınmıştır. Yapılan görüşmede yaşanan sorunlar ve projenin hedefine ulaşması noktasında neler yapılması gerektiği ve birlik üyeleri ile bölge arıcılarına faydası değerlendirilmiştir. Ayrıca yine proje kapsamında alınan sarf malzemeleri (şeker vb.) yerinde görülmüş tespitleri yapılmıştır.  Aynı zamanda birliğe ait yine proje kapsamında desteklenen ve modernize edilen birliğe ait bal paketleme tesisi de ziyaret edilmiştir.

Bu kapsamda elde edilecek ürünleri pazarlamaya dair Bakanlığımızın başlatmış olduğu "Dijital Tarım Pazarı" uygulaması anlatılmış ve Birlik Başkanı Recep YER'in sisteme kaydı beraberce gerçekleştirilmiştir.