T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DENİZLERDE AV SEZONU BAŞLIYOR

Yayın Tarihi : 1.9.2020

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz oldukça zengin su ürünleri popülasyonuna sahiptir. Bu popülasyonun sürdürülebilirliğinin sağlanması ve kaynaklarımızın korunması için balıkların üreme ve büyüme gibi faktörleri dikkate alınarak 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ doğrultusunda yılın belli dönemlerinde av yasağı uygulanmaktadır.

1380 sayılı Su ürünleri Kanunu 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Sirküler hükümlerine göre gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2020 tarihinde başlayan genel av yasağı 1 Eylül 2020 tarihinde sona erecektir.

1 Eylül 2020 tarihinde açılacak olan av sezonu 15 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek olup sezon boyunca İl ve İlçe Müdürlüklerimiz su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler yapılacaktır.

2020-2021 av sezonunda avlanabilecek balıkların asgari boy ölçüleri; hamsi 9 cm, istavrit 13 cm, mezgit 13 cm, palamut 25 cm, lüfer 18 cm, kalkan 45 cm, barbunya 13 cm'dir. Mevzuata aykırı avcılıkta idari yaptırım uygulanacak olup 2020 yılı için İdari Para Cezası 2500 TL'dir.  Avcılık gırgır ağları ile yapıldığı takdirde ceza üç katı uygulanmaktadır.

Su ürünleri kaynaklarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak için kontrol ve denetim faaliyetleri yoğun olarak sürdürülmekte olup vatandaşlarımızın duyarlılığı önem arz etmektedir. Bu amaçla;

KÜÇÜK BOYDA BALIK AVLAMAYALIM, SATMAYALIM, TÜKETMEYELİM…

Tüm balıkçılarımıza rastgele…