T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ARTVİN’DE HASTALIKTAN ARİ İŞLETME SAYISI ARTIYOR

Yayın Tarihi : 25.12.2020

İlimiz Şavşat İlçemiz Çavdarlı Köyünden Ziyanur EVRAN’a ait işletmeye İl Müdürümüz Dursun OKUR tarafından “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası”verildi. İlk Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası Yusufeli İlçemiz Bakırtepe Köyündeki Önder TEMEL’e ait işletmeye verilmiştir.

Konu ile ilgili açıklama yapan Okur; “Ülkemizde yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu, sığır, koyun, keçi brusellozu ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu hastalıklardan halk sağlığının korunması amacı ile Bakanlığımız tarafından hastalıktan ari işletme desteklemesi uygulanmaktadır. Bu sayede hayvan sağlığının korunması yanında kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi sağlanmaktadır.

Hastalıktan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip olan işletmelerde bulunan, damızlık boğalar dışındaki altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için hayvan sahiplerine hayvan başına 450 lira ödeme yapılacak. Ari sığır başına ödeme birim miktarları 500 başa kadar tam( yani 450 lira), 501 baş ve üzeri için yüzde 50 az ödeme yani hayvan başına 225 lira ödenecek. Ayrıca, onaylı süt çiftliği sertifikasına sahip olan işletmelerdeki ari işletme desteği alan tüm sığırlar için, ilave olarak hayvan başına 100 lira verilecektir.

Yıl boyu yetiştiriciler ari işletme desteği için İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurabilirler. İl/ilçe Müdürlükleri tarafından 2012/21 sayılı Hastalıktan Ari İşletmeler ve Onaylı Çiftlikler Genelgesi kapsamında başvuru yapan yetiştiricilerin işletmede bulunan sığırlar, Sığır Tüberkülozu Yönetmeliği ve Bruselloz ile Mücadele Yönetmeliği hükümleri gereğince, tüberküloz ve bruselloz hastalıkları yönünden taramadan geçirilir. Her iki hastalıktan menfi bulunan işletmeler için Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası düzenlenir. “ dedi

Sözlerinin devamında “Hali hazırda İlimizde 2 adet Hastalıktan Ari İşletme bulunmakta, bir tane işletmemizde başvurusunu yaptığını, inşallah diğer yetiştiricilerimiz içinde bu işletmeler örnek teşkil ederek sayılarını artırırız.” dedi.