T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KÜPESİZ HAYVANLARLA İLGİLİ YENİ DÜZENLEME

Yayın Tarihi : 23.3.2021

21.03.2021 tarih ve 31429 sayılı Resmi Gazete 'de yayınlanan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununda önemli düzenlemeler yapıldı.

Konu ile açıklama yapan İl Müdürü Dursun OKUR " Bakanlığımızca yapılan yeni düzenleme ile hayvanlarını tanımlatmayan, hayvanlarını kayıt altına aldırmayan ve gerekli bildirimlerde bulunmayan hayvan sahiplerine, büyükbaş hayvanlar için hayvan başına 50 lira, küçükbaş hayvanlar için hayvan başına 5 lira, diğer hayvan türleri için hayvan başına 50 lira, işletmelerini kayıt altına aldırmayan ve kayıt tutmayan hayvan sahiplerine ise işletme başına 200 lira idari para cezası verilecek, bu sayede zamanında hayvanlarını küpeletemeyen yetiştiricilerimiz hayvanlarını küpeleterek başta desteklemeler, aşılama faaliyetleri olmak üzere Bakanlığımızın her türlü hizmetinden yararlanabilecekler." Dedi

Sözlerine devam eden OKUR "tanımlattırılmamış büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar nakil sırasında yakalanması halinde, gebe hayvanlar, 6 aylıktan küçük küçükbaş hayvanlar ile bir yaşından küçük büyükbaş hayvanlar hariç, tüm masrafları sahibi tarafından karşılanarak en yakın kesimhanede kestirilecek ve sahibine teslim edilecek.  Tanımlattırılmamış gebe hayvanların, 6 aylıktan küçük küçükbaş ve bir yaşından küçük büyükbaş hayvanların nakil esnasında yakalanması durumunda kestirilmeyecek, hayvan sahibinin bilgisi olacak şekilde karantina altına alınacak. Karantinayla ilgili hususlar, Bakanlığımızca belirlenecek. Bu iş ve işlemler için yapılacak tüm masraflar hayvan sahibi tarafından karşılanacak, imha ve itlaf halinde de Bakanlığımızca herhangi bir tazminat ödenmeyecektir. Düzenlemeden önce bilindiği üzere tanımlattırılmamış tüm hayvanlar kesime sevk ediliyordu. Yapılan düzenleme ile bunun önüne geçilmiş oldu. Bu düzenlemeler yetiştiricilerimize hayırlı olsun" dedi.

Yeni düzenleme işleyişi ile ilgili bilgi veren Okur   "tanımlattırılmamış büyükbaş ile küçükbaş hayvanları olan yetiştiricilerimiz işletmesinin bulunduğu İl/İlçe Müdürlüklerimize başvuru yaparak hayvanlarını kayıt altına alması önemli olduğunu" belirtti.