T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Konulu Toplantı Çevrimiçi Olarak Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 26.3.2021

İl Müdürlüğümüzce 24.03.2021 tarihinde "2021/05 Sayılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketlerinin Kontrolü Genelgesi" kapsamında bir çevrimiçi olarak değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Dursun Okur'un Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İl Müdür Yardımcıları Alaeddin Zeren, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Volkan İskender, İlçe Müdürlerimiz ve İl/İlçe Müdürlüğümüzde görevli sağlık personelleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Dursun Okur: " Bugün burada her yıl Bakanlığımızca yayımlanan Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketlerinin Kontrolü Genelgesi kapsamında toplantı düzenlemekteyiz. Daha önce ki yıllarda yüzyüze düzenlenen bu toplantı bu yılı COVİD-19 pandemisi nedeni ile çevrimiçi olarak toplantı yapmaktayız. Bildiğiniz üzere Hayvan ve hayvansal ürünlerden insanlara geçen (zoonoz) hastalıklar nedeniyle hayvan sağlığı toplum sağlığını da ilgilendirmektedir. Hayvan sağlığının güvence altına alınamadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve gıda güvenilirliğini temin etmek mümkün değildir. "Sağlıklı İnsan İçin Sağlıklı Hayvan"  yaklaşımında hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenirliği ve halk sağlığı konularında sağlık personellerimizin önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması ve eradike edilmesi yanında,  hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması, hayvan hareketlerinin kontrolü, halk sağlığı ve hayvan refahının sağlanması, hastalıkların teşhis ve tedavi hizmetleri ile sağlıklı hayvansal ürün elde edilmesi, hayvancılığın geliştirilerek hayvansal üretimde verimliliğinin artırılması veterinerlik hizmetlerinin en önemli hedefidir." dedi.

Okur ayrıca, 2020 yılının pandemi etkenine rağmen Hayvan Hastalıkları ve zararlıları ile Mücadele açısından başarılı bir yıl olarak geride kaldığını söyleyerek çalışmalarından dolayı Veteriner Sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Toplantı daha sonra Şube Müdürü Volkan İskender tarafından, 2020 yılında gerçekleştirilen faaliyetler ve bu faaliyetleri gerçekleştirirken sahada karşılaşılan sorunlar ile eksiklikler tartışılarak, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve değişiklikleri, ilgili yönetmelikler ve Bakanlığımız 2021/05 Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi Kapsamında İlimizde 2021 yıllında yapılacak hayvan hastalıkları ile mücadele, ihbarı mecburi hastalıklar, diğer hayvan hastalıkları ve hayvan hareketlerinin kontrolü, PET-VET sistemi, Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi, Suni Tohumlama Projesi ile ilgili konuları görüşerek değerlendirmelerde bulundu. Sonrasında katılımcıların soruları ve katkıları ile toplantı tamamlandı.