T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÜRETİCİLERİMİZ İLE BULUŞUYORUZ!

Yayın Tarihi : 5.4.2021

İlimizin topoğrafyası ve iklimi bağcılık ve meyveciliğe elverişli olması itibariyle bağcılık ve meyvecilik üretim faaliyetleri ön plandadır. Bağcılık ve meyveciliğin yetiştirme ve bakım kıstaslarının en önemlilerinden biri budama uygulamasıdır. Budamanın amacı, meyve ağaçlarında kısa zamanda ürün alınmasını sağlamak, uzun süreli ekonomik ürün elde edilmesini oluşturmak meyvelerin albenilerinin ve ekonomik kalitelerinin daha iyi olmasını sağlayarak ağaçlardaki fizyolojik dengeyi kısa zamanda oluşturmak ve bunu uzun bir süre korumaktır. Doğru ve bilinçli bir budama ile verimi ortalama olarak %50-60 kadar artırmak mümkündür. Budamanın hemen devamında ise bordo bulamacı uygulaması oldukça önemlidir.

Bordo bulamacı; Mantari ve bakteriyel hastalıklara karşı, göztaşı (%98 bakır sülfat) ve sönmüş kirecin karıştırılmasıyla hazırlanıp bağlarda, meyve ağaçlarında ve sebzelerde kullanılan mavi renkte olan koruyucu bir ilaçtır. Genel olarak uygulama zamanı ise; sonbaharda meyve ağaçları yapraklarının %80'ini döktüğünde mantarlar ve bakteriler sezon içerisindeki hastalıklı bitkilerin dal ve gövdelerinde kışı geçirmemesi için ağacın gövdesi dahil her yeri ilaçlanır. İlkbaharda ise kışın dal, gövde, toprak altında ve toplanmayan yaprak altındaki mantarlar ve bakteriler bitkilere bulaşmaması için koruyucu ilaçlama yapılmalıdır. Budamanın devamındaki bordo bulamacı uygulamasının önemi ise budama kesiklerindeki oluşabilecek hastalıkları önleyerek bitkiyi koruma altına almaktır.

Kış mevsimini geride bırakarak ilkbaharı yaşamaya başladığımız bu aylarda bordo bulamacı uygulamaları bölge üreticilerimiz nezdinde ciddi önem arz etmektedir. Bu bağlamda gerek üreticilerimizin ürün kayıplarını azaltmak gerekse maddi kayıplarını önlemek ve tarımsal destekleme ödemeleri hakkında çiftçilerimizin bilgilendirmek amacıyla İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı şube personellerimizce çiftçi toplantıları yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda ilk toplantımız bordo bulamacı, tarımsal desteklemeler, bağ mildiyösü ve külleme hastalıkları konularını içermekte olup 26.03.2021 tarihinde Merkeze bağlı Tütüncüler köyünde gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca bölge üreticilerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda üretici arazilerine gidilerek budama konusunda da demonstrasyon çalışmaları ve gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.