T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YEREL HASTALIK KONTROL MERKEZİ KOMİSYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 2.08.2023

​31.07.2023 tarihinde İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda  Yerel Hastalık Kontrol Merkezi Komisyon Toplantısı İl Müdürümüz Sayın Neşat ULUTAŞ başkanlığında gerçekleştirildi.

İlçe Müdürleri ve kamu veteriner hekimlerin katıldığı toplantıda Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Volkan İSKENDER tarafından ana konusu Şap Hastalığı ile ilgili olarak sunum gerçekleştirildi.

Şap hastalığı ile ilgili İlin genel durumu, yapılan çalışmalar ve önümüzdeki dönemlerde neler yapılabileceğinin görüşüldüğü toplantıda saha çalışmalarının hız kesmeden devam edilmesi, eğitim ve dezenfeksiyon çalışmalarına önem verilmesi, hastalığın yeni bir tip olduğundan hayvanların bağışıklığı kazanana kadar işletme önlemlerine dikkat edilmesi, yetiştiricilerle birebir temasla hastalığın ve hastalıktan önce ve sonrası neler yapılacağının anlatılması gibi konular üzerinde fikir alış-verişi yapıldı.

Toplantıda saha çalışmaları sırasında yaşan sorunlar ve çözüm önerileri görüşülerek 2023 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında ilin genel durumu değerlendirilerek program dahilinde aşılamalarının yapılarak bitirilmesi üzerine duruldu.